Булінг в освітньому середовищі
Ви підозрюєте або впевнені, що Вашу дитину булять?
Давайте спочатку розглянемо різницю між
"Булінгом" та "Конфліктом".
Неприємні жарти, випадкове псування речей, фізичні ушкодження, спричинені випадково - це конфлікт. Булінг визначають як утиск, дискримінацію, цькування. Булінг має систематичний характер та спрямований на приниження жертви, тобто залякування, висміювання, фізичне насилля.
Розрізняють такі види булінгу: психологічний, фізичний, сексуальний, економічний та кібербулінг.
В булінгу є умовний розподіл ролей: булер (агресор), спостерігачі, жертва, пасивні учасники (свита).
Хто може стати жертвою булінгу?
Єдиного портрету не має. Головна умова - ця дитина в групі чимось відрізняється, наприклад, відмінник або з низьким рівнем інтелекту, товстий або худий. Можливо має низьку самооцінку, замкнутий чи фізично слабший. Жертви булінгу зазнають чимало страждань, у дитини ймовірна поява довготермінових психологічних наслідків.
Як виглядає агресор, переслідувач?
Панує стереотип, що це дитина з "неблагополучної" сім'ї, але ,з досвіду, переважно це діти з хороших сімей, з лідерськими задатками, розвинутими фізичними можливостями та з низьким емоційним інтелектом. Для них є характерною сильна потреба в домінуванні та бажання самостверджуватися за рахунок інших.
Психологічної допомоги потребують усі учасники булінгу, і булер, і жертва булінгу, і спостерігачі. Травма свідків також є досить тривалою, їх турбує внутрішній конфлікт, з якого їм складно знайти вихід. Вони відчувають страх опинитися на цьому місці.

Що робити?
В першу чергу велика увага до процесів, які відбуваються з дітьми. Дитина повинна в будь який момент розраховувати на Вашу допомогу та підтримку.
"Розбирайся сам, потерпи, не звертай уваги і вони відстануть"- ці фрази дуже небезпечні.
Батьки повинні були пильними щодо безпечності середовища, реально оцінювати загрози та розуміти, що вони можуть допомогти.
Дуже добре, якщо Ваша дитина, має кілька моделей відносин. Це може бути відвідування різноманітних гуртків чи спортивних секцій, де дитині безпечно та комфортно.
Дітей потрібно вчити, як реагувати на небезпеку в залежності від ситуації: можна захищатися, кричати, можна просити про допомогу, а можна втікати.
Звертайтеся до вчителів, адміністрації та психологічної служби школи, повідомляйте їх про випадки булінгу, щоб вони змогли зробити відповідні дії та допомогти.
А ще існує адміністративна відповідальність за вчинення булінгу, а саме накладання штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів або громадські роботи.
